MobilYardim Haberler

ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİYORSANIZ DİKKAT!

164 views
01 Mart 2021 - 17:58

Sabah kahvaltısında, akşam beş çayında severek tükettiğimiz çayın dikkat etmemiz gerekli olan 2 yanı var.

Şekerli ve şekersiz olarak tüketmenin arasında ki iki fark çok önemli. Şekerle içtiğimiz vakit çayı, vücudun biyolojik yapısını bozmakta ve kilogram almasına da neden olmakta. Sivilce ile aknelerin dahi artmasını sebebiyet vermekte. Bunun beraberinde ağız ile diş sağlığında diş minesine de zararları dokunmaktadır. Fakat şekersiz çay ise vücudumuzda ki su dengesini dahi sağlamaktadır. Çay şeker ile karıştığı vakit diş minesinde yer alan beyaz rengi vermekte olan plakları sarartır, diş plaklarının artmasına sebebiyet verir, şekersiz çay ise içinde yer alan maddeler sayesinde diş minesinde ki florürü korumaktadır.

Çayın faydalarından biri de antioksidan vücudumuzu güçlendirerek toksinleri atmamıza yardımcı olurken, kansere neden olan hücrelerinde korkulu rüyası haline geliyor. Yemek sonrası tükettiğimiz keyif çayı sindirim olayını kolaylaştırır bunun beraberinde vücutta bulunan zararlı mikropların de atılmasına ilave olarak yardımcı olabilmektedir.

ŞEKERSİZ ÇAY BÖBREKLERE DE YARAR SAĞLAMAKTADIR

İçinde bulunmakta olan reofilin ile teobromin maddeleri nedeniyle böbrekler sağlıklı çalışır. Diyabet yani şeker sorunu yaşamakta olan fertlerin doğal yollar ile şeker tüketmemeleri de önemli. Tatlandırıcı kullanmakta olan şeker hastalarının da her tatlandırıcı markasını tercih etmemesini, emin olup araştırarak güvenli markaları kullanması vücut sağlıkları için önem arz etmektedir. Ki şekersiz olarak tüketmeleri çayı onlar için daha yarar sağlamaktadır.

 

Çayı şekerli içenler birden elbette bırakamaz bunu kademe kademe yapabilirsiniz. Örneğin 3 şekerle mi içiyorsunuz çayı; Bunu bi gün 2,5 şekere indirin bi gün 2’ye indirin bi gün 1,5’a indirin ve ta ki şekersiz içene kadar kademe kademe azaltın. Burada sizin dirayetiniz ve kararlığınız da çok önemli başta şekeri azaltmak biraz zor olacak ama buna değdiğini göreceksiniz öyle ki bir gün şekersiz içmeye alışınca ya ben bugüne dek şeker içmişim çayın gerçek tadını almamışım diyeceksiniz. Koyu çay içmek ve devamlı içmek kalpte çarpıntıya sebebiyet vermektedir. Çok çay ve kahve tüketen kişilerde çarpıntı olabilir. Sizlere önerimiz çayı içebildiğiniz kadar açık içmeye çalışın, limonlu çay içmeye çalışın ama coraspin gibi kan sulandırıcı kullananlar, sağlık sorunu yaşayanlar muhakkak doktoruna danışsın. Fakat normal bireyler çayı limon ile tüketirse çarpıntı oluşmamasında büyük faktör olur ve kan sulanarak sağlığınıza da pek çok fayda sağlamış olur. Burada vermiş olduğumuz bilgiler tamamiyle öneri niteliğindedir, özellikle çayı limonla tüketmek isteyenler doktoruna danışsın zira hem kan sulandırıcı ilaç kullanıp hem de devamlı limon çay içmek doktorunuzun bileceği konu olabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.