Sar Değeri Yüksek ve Düşük Telefon Listesi

0

Günümüz de radyasyon o kadar ilerledi ki kullandığımız cep telefonu,bilgisayar çoğu şey radyasyon yaymaya başladı..Bu yazımız da hangi akıllı telefonun ne kadar  radyasyon yaydığına değineceğiz.

Günümüz de vazgeçemediğimiz akıllı telefonlar radyasyon yayıyor mu yaymıyor mu araştıran var mı hiç ? Bunları farklı açılardan tartışabiliriz. Akıllı telefonlar bizleri psikolojik olarak etkiliyor mu acaba ? Tabi ki bu konular uzadıkça uzuyor. Bugün bu olayın birde fiziksel yönlerine bakalım isterseniz.

Piyasadaki telefonlar , etrafına düzenli olarak radyasyon yayıyor.Az veya çok.Bu işin teknik detayına girecek olursak akıllı telefonlar iyonlaştırıcı bir radyasyon bulunmuyor.İyonlaştırıcı radyasyon kızıl ötesi,x ışınları ve gama ışınları tarafından yayılan ve insan DNA’sının yapısını değiştirecek kadar güçlü etkilere sahiptir.

Radyasyon Koruma Federal Bürosu hangi telefonun en az veya en çok radyasyon yaydığının bir listesini oluşturdu.

Yapılan araştırma sonucunda  yan sanayiler hariç Çinli telefon üreticilerinin  Huawe,OnePlus ile Nokia Lumia 630’un en yüksek SAR değerine sahip cihazlar olduğu kanaatindeler.

SAR Değer En Yüksek Telefonlar

Sar değeri

 1. OnePlus 5T  ‘1.68 ‘
 2. Huawei Mate 9 ‘1.64’
 3. Nokia Lumia ‘1.51’
 4. Huawei P9 Plus ‘1.48’
 5. Huawei GX9 ‘1.44’
 6. Huawei Nova Plus ‘1.41’

Yüksek  SAR değerine sahip telefonlar dışında bir de düşük SAR değerli  telefonlar bulunuyor bunların başında Samsung iyi iş başarmış gibi görünüyor

Sar Değeri Düşük Telefonlar

 1. Sony Xperia M5 ‘0.14’
 2. Samsung Galaxy Note 8 ‘0.17’
 3. ,Samsung Galaxy S6 edge + ‘0.22’
 4. Samsung Galaxy S8 ‘0.26’
 5. Samsung Galaxy S7 edge ‘0.26’
 6. Google Pixel XL ‘0.28’

Akıllı telefon almadan önce telefonlarda ki SAR değerini araştırmakta büyük bir yarar vardır.

Bunları da beğenebilirsin