Bedava İnternet

Telefon Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

0 482

Telefon Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Yeni bir telefon aldığımızda kutudan çıkartırken bile telefonu titizlikle yavaş yavaş çıkarıyoruz.Hal böyle olunca telefonun başına herhangi bir problem gelmemesi için bir takım önlemeler almamız gerekiyor gelin bu önlemlere sırasıyla bakalım.

İlk olarak Telefonu Kutusundan dikkatlice çizmeden çıkarıyoruz ve herhangi bir çizik falan var mı bakıyoruz teknolojiye belli olmuyor ya hasar görmüş oluyor yada fabrikadan çizik çıkabiliyor.Daha sonra telefonun çalışıp çalışmadığına bakıyoruz cihazın yazılımında sorun var mı yok mu kontrolünü yapıyoruz.Çoğu insanın kafasına takılan en önemli sorulardan  birisi de telefonun bataryasının kaç saat sarj olacağı.Günümüzde akıllı telefonlar sarj olduktan sonra otomatik olarak akımı durduruyor yani ister 4 saat ister de 12 saat doldurun değişen bir şey olmaz.

Telefon Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Listesi

Eski Rehberinizi Yükleyin

Daha önce kullanmış olduğunuz telefonun rehber ayarlarından numaraları basit bir şekilde kullanmış olduğunuz hatta yükleyebilirsiniz .Bazı durumlarda telefon bozulması kaybolması gibi durumlar için maalesef  çözüm yok ama daha önce google ve benzeri depolama araçları otomatik depoladıysa kurtarma şansınız var.

Google Hesabı Veya App Store hesabı açın

Android telefonlar da bulunan Play Store mağazasını kullanmak için Gmail hesabı gerek tarayıcımıza gmail kayıt yazarak veya direk uygulamadan Gmail kurabilirsiniz.Apple cihazlar için de aynı şekilde mağazayı kullanmak için App Store mağazası lazım kaydolup istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

 Güvenlik ayarlarını eksiksiz yapın

Telefonunuzun ayarlarından gerekli desen kilidi,uygulama kilidi ve galeri için şifre oluşturabilirsiniz.Android için “Ayarlar” sonra ”Ekran” ve en sonunda  “Kilit Ekranı“ diyerek istediğiniz şekilde kilit oluşturabilirsiniz.Galeri için kilit,telefonunuz da özellik yoksa mağazadan galeri kilidi gibi bir arama yaparak indirebilirsiniz.iOS için Ayarları açıyoruz en üst tarafta telefonun adı olan İOS kimliğine tıklayarak Parola ve Güvenlikten“ ayarlayabiliyoruz.

Sistem Güncellemeleri Var mı Kontrol Edin

Android sürekli güncelleme alan bir platform o yüzden arada bir güncellemelere bakarak, yazılım açıklarının kapatılması ve telefonun daha performanslı olmasını sağlayabilirsiniz.Aynı şekilde İOS için de güncellemeleri takip etmelisiniz 

Telefonunu Bul

Bu uygulamalar hayat kurtarır.Android telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında uzaktan yer tespiti,kilitleme ve silme işlemlerinizi yapmanızı sağlar Tabi ki bunları yapmanız için birkaç şartı yerine getirmeniz gerekmektedir

Google cihazımı bul için gerekli şartlar

  • Cihaz açık olmalıdır
  • Google hesabında oturum açık kalmış olması lazım
  • Herhangi bir veri ağı açık olmak zorunda mobil veya kablosuz ağ
  • Konum özelliğinin açık olması lazım
  • Aynı zamanda Cihazımı bul seçeneğinin de açık olması şarttır

Uygulama İzinlerini Kontrol Edin 

Kullandığınız veya kullanmadığınız uygulamalar güvenli olmayabilir Ayarlar/Depolama/Uygulamalara giderek uygulama izinlerine bakın.

Mutlaka Bir Kılıf ve Kırılmaz Cam Alın

İşin yazılım kısmını bir kenara bırakıp çizilme kırılma gibi durumlar için kılıf ve kırılmaz cam alın. Piyasa da bulunan 5-20 tl arasında ki camlara güvenmeyin onlar bir taraftan darbe aldığında o darbeyi ekrana eşit olarak dağıtmadığı için telefonunuzun ekranı kırılabilir onun yerine kaliteli bir kırılmaz cam almayı deneyebilirsiniz.

Telefonu Garanti Dışı Bırakan Durumalar

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.